Menu Zavrieť

Verejnosť

Klub učiteľov matematiky

Klub učiteľov je priestorom pre neformálne vzdelávanie, v ktorom sa spája teória a prax vyučovania matematiky. Cieľom klubu je dlhodobo vytvárať  komunitu učiteľov matematiky, ktorí sa navzájom inšpirujú a podporujú v profesionálnom raste.

Data Analytics Meetings

Skúsení prednášajúci, rozsiahla komunita, rôzne témy – to sú Data Analytics Meetings. Tieto verejné semináre prinášajú zaujímavé a moderné informácie o dátovej analýze, umelej inteligencii, štatistike, klasifikácii či databázach. Konajú sa približne dvakrát za semester, zvyčajne na pôde univerzity. 

Popularizačné prednášky a workshopy

Po vzájomnej dohode navštevujeme školy, alebo školy navštevujú nás. Pre ich študentov ponúkame možnosť vypočuť si zaujímavú prednášku, alebo vyskúšať si interaktívny workshop

Interaktívne prednášky

01

Hudobné hodiny

Ako sa dá hudba predstaviť na ciferníku hodín? Ako nám matematizovanie hudobného sveta pomáha porozumieť kompozičným technikám používanými starými majstrami (Bach, Pachelbel, Beethoven, atď.) a ako sa dá pomocou matematiky naučiť komponovať.

02

Matematika okolo nás alebo kde v praxi používame matematiku

Dozviete sa, ako pomáha matematika kriminalistom odhaľovať zločiny, ako súvisí matematika a skladanie papiera, povieme si niečo z histórie vizualizácie, konkrétne ako pomohli grafy zachrániť tisíce ľudských životov v Krymskej vojne a na záver zhrnieme príbeh ľudstva v jednom pohyblivom obrázku.‎

03

Benzín je drahý, ako ušetriť?

Ľudia sa odjakživa snažili nájsť „najkratšiu cestu“ medzi jednotlivými povinnosťami. Či sa snažíme ušetriť čas, námahu alebo účet za benzín, podstata problému zostáva rovnaká. Pozrieme sa ako analyzovať „Problém obchodného cestujúceho“, preložiť do „reči matematiky“ a ako nájsť vhodné riešenie.

04

Skrytý život reťazových zlomkov

Prednáška o tom, čo sú to reťazové zlomky, ako prirodzene vznikajú a kde všade sa s nimi mimo matematiky môžeme stretnúť: hudba (koľko tónov má a mohol by mať klavír?), kalendár (prečo má rok 365  dní a načo sú priestupné roky?) a pod.

05

Iracionálne k šťastiu

Banka ponúka čerstvým rodičom výhodné sporenie: Ak si pre svoje novonarodené diet’a zriadite u nás účet, na ktorý vložíte e eur, po každom roku odpočítame z Vášho účtu jedno euro ako poplatok za vedenie účtu a zvyšok vynásobíme počtom rokov od založenia účtu. Oplatí sa pristúpiť na túto ponuku? V prednáške si povieme niečo o racionálnych a iracionálnych číslach, pozrieme sa bližšie na Eulerovo číslo e, jeho aproximácie pomocou racionálnych čísel a implementáciu v kalkulačkách.

06

Nepredstaviteľné krivky

Je možné dostatočne dlhou šnúrou s nulovou hrúbkou pokryť plochu? Existujú objekty v dvojrozmernom priestore, ktoré nie sú nula rozmerné, jednorozmerné ani dvojrozmerné? Aj keď tieto otázky nie sú naformulované najpresnejšie, intenzívne zamestnávali mysle niektorých matematikov od 19. storočia. Ako sa teda dá narábať s objektami, ktoré si vlastne ani nevieme predstaviť? ‎

07

Ako matematika mení dáta na užitočné

Dozviete sa, ako súvisí nevyžiadaná pošta, Google a záchrana ľudí, ako údaje z lebky dinosaurov spolu s matematikou pomáhajú nielen evolučným biológom a na záver zobrazíme príbeh ľudstva v jednom pohyblivom obrázku.

08

Ako to vyzerá, keď cestujúcich usádza matematik (prednáška, ktorej súčasťou je aktivita)

Usádzať divákov v kine, cestujúcich v autobuse alebo lietadle, usadiť ich čo najrýchlejšie a nespôsobiť pritom zmätok. Na prednáške odkryjeme čo-to z teórie pravdepodobnosti a lineárnej optimalizácie, zamyslíme sa nad tým, čo by mohli aerolinky robiť lepšie, aby cestujúcim ušetrili čas a sebe peniaze a napokon si ukážeme ako by mohol boarding proces vyzerať v budúcnosti.‎

09

Ako matematika učí počítač vidieť?

Ako funguje čítanie ŠPZ áut na parkoviskách, uzamykanie telefónov pomocou odtlačkov prstov alebo rôzne filtre na úpravu fotografií? Na prednáške sa dozvieme, že aj za takýmito výdobytkami modernej techniky je matematika.

10

Na čo sú nám prvočísla?

Pojem prvočíslo je jedným z najstarších pojmov v matematike. Matematici skúmajú prvočísla už vyše 2000 rokov a napriek tomu je stále čo objavovať. Hoci mnoho storočí nemali prvočísla žiadne praktické využitie, dnes je tomu inak. Na prednáške sa okrem iného dozvieš, akú dôležitú úlohu zohrávajú v šifrovaní, čím pomáhajú chrániť naše dáta napr. na internete.

Workshopy

01

Po stopách dinosaurov s gréckym banditom

Na workshope si vyskúšate, ako matematika s informatikou pomáha biológom odhaľovať záhady evolúcie dinosaurov a ako tieto metódy využívame aj pri iných aplikáciách v každodennom živote. 

02

Ako rozumieť dátam a nenechať sa nimi oklamať

Prvou výzvou pri práci s dátami je ich spracovanie na použitie. Ukážeme si, ako spracovávať a interpretovať dáta, aby si odlíšil zmysluplné informácie v každodennej lavíne valiacich sa údajov.‎

03

Schváliť alebo neschváliť pôžičku?

Na workshope si vyskúšate, aké je to byť v koži banky a rozhodovať o tom, komu udeliť pôžičku. Na základe rôznych dát o klientoch si skúsite zostaviť štatistický model, ktorý vám pomôže pri rozhodovaní.

04

Som príliš často na sociálnej sieti?

Čo hovoria dáta o uverejňovaní príspevkov na Facebooku? Na to sa pozrieme na tomto workshope, analyzujeme dáta a dozviete sa niečo o empirickej pravdepodobnosti.

Podujatia pre širokú verejnosť

Si základoškolák, stredoškolák, alebo nič z toho ale máš rád matematiku? Potom si určite vyberieš z našej ponuky popularizačných aktivít.

DataDay

Akcia pre zvedavých stredoškolákov, ktorí radi rozmýšľajú a objavujú. DataDay pozostáva z jednej prednášky a z viacerých workshopov, ktoré sú vedené skvelými ľuďmi z našej univerzity aj z košických firiem.

Univerzita bez hraníc

Univerzita bez hraníc je jedinečnou príležitosťou, ako žiakom priblížiť „vážny a seriózny“ akademický svet hravou formou a vzbudiť ich záujem o nové poznatky. Počas piatich dní sprostredkovávame malým nadšencom vysokoškolský život formou interaktívnych prednášok, ktoré sú doplnené praktickými ukážkami a experimentmi.  

Univerzita tretieho veku

Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové, alebo si zaujímavým spôsobom rozšíriť obzory. Univerzita tretieho veku je príležitosť získať nové poznatky, nadviazať nové kontakty a zmysluplne si vyplniť čas. 

Vyskúšaj si jeden deň vysokoškoláka

Ste zvedaví, ako to vyzerá na vysokej škole? Príďte si ku nám vyskúšať vysokoškolský život – prednášky, cvičenia, semináre… tak ako naši študenti si môžete vybrať, aké predmety si zapíšete. Jeden deň vysokoškoláka je jedinečná príležitosť spoznať priestory, vybavenie a pedagógov našej univerzity. 

Počas celého roka sa zúčastňujeme viacerých projektov a akcií, na ktorých sa s vami radi stretneme.

Hackathon je kreatívna súťaž, počas ktorej študenti v malých tímoch vytvárajú riešenia reálnych problémov zadaných sponzorskými firmami. Naša univerzita je pravidelne generálnym partnerom tohto medzinárodného podujatia.  Pokúsite sa vyriešiť našu challenge? 

DOD ponúka všetkým záujemcom o štúdium možnosť prezrieť si priestory našej univerzity, porozprávať sa s vyučujúcimi aj so súčasnými študentami. Bohatý sprievodný program vás zavedie do rôznych laboratórií, vynovených učební a dovolí vám nahliadnuť do bežného života našich študentov.

Festival, ktorého cieľom je v deťoch a žiakoch podnietiť záujem o vedu, je organizovaný v 30 štátoch Európy. Pomocou pokusov a interaktívnych ukážok spoznajte vedu, ktorá sa skrýva v pozadí.

Medzinárodný veľtrh vzdelávania, na ktorom sa prezentujú školy, vzdelávacie inštitúcie a zamestnávatelia zo Slovenska aj zahraničia. Predstavíme vám na ňom našu univerzitu a možnosti štúdia na jednotlivých fakultách.  

Deň otvorených dverí

Deň otvorených dverí na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach ponúka všetkým záujemcom možnosť zoznámiť sa s univerzitou, možnosťami štúdia, vyučujúcimi aj so samotnými študentami.  

Univerzitný
DOD

20.10.2023

Moyzesova 9, Košice

Fakultný
DOD

01.02.2024

Jesenná 5, Košice

Každoročne sa DOD zúčastní mnoho stredoškolákov a pedagógov zo stredných škôl. Zostrih z minulých Dní otvorených dverí si môžete pozrieť v nasledujúcich videách.

Fun facts

Ako efektívne uložiť pomaranče?

Ako uložiť pomaranče do debien tak, aby sa ich tam zmestilo čo najviac? Stačí ich naskladať tak ako sú vystavené v obchode – tak aby pomaranč v hornej vrstve „sedel“ v jamke vytvorenej pomarančmi pod ním? Matematik C. F. Gauss dokázal, že toto rozmiestnenie je najlepšie možné, ak uvažujeme iba pravidelné usporiadania – čo však s tými nepravidelnými? Tento 400 rokov starý problém skladovania gulí úplne vyriešil až Thomas Hales v roku 1998 – jeho dôkaz obsahuje 250 strán textu a asi 3GB programov s dátami. 

Banachov-Tarského paradox

Tento paradox hovorí, že guľu o veľkosti hrášku možno rozložiť a poskladať z nej guľu o veľkosti Slnka. Preto sa označuje aj „pea and the Sun paradox“. Čudné, však? No nie ak hrášok rozložíme na množiny, ktorých objem sa nedá definovať. Keď ich následne znova zložíme, vieme dostať množinu s objemom odlišným od toho na začiatku. Fígeľ matematického dôkazu tohto tvrdenia spočíva vo využití axiómy výberu.

Prečo je 73 dokonalé číslo?

Číslo 73 je 21. prvočíslo. Jeho zrkadlový obraz je 37, čo je 12. prvočíslo, čoho zrkadlový obraz je 21, čo je výsledok násobenia 7 a 3. V binárnej sústave je číslo 73 palindróm – 1001001. Ak k číslu 73 a alebo k jeho zrkadlovému obrazu 37 pripočítame 100, opäť dostaneme prvočísla (173 a 137).

Vyskúšaj svoju predstavivosť

Myslíš si, že máš dobrú predstavivosť? Vyskúšaj ju hrou Planarity! Vygeneruj si náhodný graf, a následne rozmiestni jeho vrcholy (reprezentované modrými krúžkami) tak, aby sa žiadne dve hrany (čiary) nepretínali. Grafy, pri ktorých je to možné, sa nazývajú planárne, a nachádzajú svoje široké využitie napríklad pri navrhovaní mikroprocesorov, kde sú drôty umiestnené v rovine, alebo  pri plánovaní ciest či železníc, kde by kríženie ciest (hrán) viedlo k nutnosti výstavby mostov.

Vyznaj lásku ako matematik

Počuli ste o Möbiovom pásiku? Či už sa to zdá, alebo nie, tento pásik má len jednu stranu! Teda ak ho začneme farbiť na ľubovoľnom mieste, vyfarbíme ho celý. Objav Möbiovho pásika stál pri vzniku novej matematickej disciplíny – topológie. Má však aj mnoho praktických využití. Nahrávacie pásky v niektorých kazetách boli stočené o 180 stupňov, aby mali dvojnásobnú úložnú kapacitu. Je tiež pomocníkom pri aplikovaných matematických problémoch, ktoré nemajú svoje riešenie v obyčajnej rovine. Navyše, vieš si z neho poskladať srdiečkový darček!

Prejdi hárkom papiera

Skús do papiera formátu A4 vystrihnúť dieru, ktorou prejdeš. Že sa to nedá? Matematik by povedal, že áno – vedel by, ako zväčšiť obvod diery bez toho, aby sa zväčšil obsah papiera. Dokonca by zvládol prejsť aj odkazovým lístkom!